20 Megapiksel Cep Telefonu

20 Megapiksel Cep Telefonu
20 Megapiksel Cep Telefonu

Texas Instruments, 20 megapiksel kameralı cep telefonları üretilmesinin yolunu açacak olan iki yeni işlemci geliştirdiğini duyurdu. OMAP-DM5x ailesinin amiral gemisi niteliğindeki yeni işlemciler sayesinde cep telefonları ile 20 megapiksel çözünürlüklü fotoğraflar ve 720p (1280×720 piksel) çözünürlükte HD High Definition video görüntüler kaydetmek mümkün olacak.

20 megapiksel cep telefonları
10 kat daha hızlı internet, 7 kat daha yüksek bilgisayar performansı, 6 kattan daha yüksek video çözünürlüğü, 10 kat daha iyi grafik performansı ve 6 kattan daha uzun süreli video oynatma gücü ile yeni platformun, günümüzün modellerinin performans ve süreleri ile karşılaştırıldığında ciddi anlamda geliştirmeler içermesi bekleniyor. OMAP-DM515 ve OMAP-DM525 görüntüleme ve video performansını hızlandıran ek işlemciler. OMAP-DM515 işlemci 12 megapiksel çözünürlüğe imkân tanırken OMAP-DM525 ek işlemci 20 megapiksel çözünürlüklü cep telefonu kameralarının yolunu açacak. Her iki işlemci de 720p (1280×720 piksel) çözünürlükte HD High Definition kalitesinde video görüntü kaydına olanak tanıyor.

Yeni kameralı cep telefonları
OMAP-DM515 işlemciler piyasada mevcut iken şu an örnek aşamasında olan OMAP-DM525 ek işlemcilerin 2010 yılı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor. Texas Instruments’in yeni işlemcisinin aynı zamanda seri fotoğraf çekiminde saniyede 2 kare çekim hızına ulaştığı, yüksek ISO ışık hassasiyet değerlerinde düşük noise değerlerinde görüntüler ürettiği ve yüz algılama ve otomatik çekim modu gibi telefonlarda yeni olan özellikleri de desteklediği açıklanan bilgiler arasında.

20 megapiksel smartphonelar
Günümüzde standart dijital fotoğraf makinelerinde bulunan çekim özellikleri ve yeteneklerinin cep telefonlarında da kullanılabilmesinin önünü açacak yeni işlemci sayesinde ISO 3200 ışık hassasiyetine ulaşılabilecek. Bu işlemci sayesinde kameralı telefon sahipleri kırmızı göz giderme fonksiyonuna ve daha net görüntülere sahip olabilecekler. 45nm işlemci teknolojisi üzerine yapılandırılan OMAP 4 platformu cep telefonu üreticilerinin geleceğin akıllı telefonlarında görmeyi bekleyeceğimiz uygulamalar geliştirmelerine olanak tanırken henüz hayali bile kurulmayan uygulamaların geliştirilmesine de kapı açacak gibi görünüyor.

20 megapiksel ile mobil fotoğrafçılık
OMAP-DM515 işlemci 12 megapiksel çözünürlüğe imkân tanırken OMAP-DM525 ek işlemci 20 megapiksel çözünürlüklü cep telefonu kameralarının yolunu açacak. Her iki işlemci de 720p (1280×720 piksel) çözünürlükte HD High Definition kalitesinde video görüntü kaydına olanak tanıyor.

20 megapiksel işlemci özellikleri
• 20 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekimi
• 720p (1280×720 piksel) çözünürlükte HD kalitesinde video kayıt
• Kullanıcıya görüntü kalitesi üzerinde kontrol imkânı
• Seri çekim ve en iyi çekim seçme imkânı
• Akıllı aydınlatma özelliği
• Yüz algılama teknolojisi
• Otomatik sahne algılayıcı
• TV çıkışı
• Video noise filtre ile gelişmiş video kalitesi
• Gelişmiş hareket odaklı görüntü stabilitesi
• Harici hafıza ihtiyacını ortadan kaldırma
• Çeşitli uygulama işlemcileriyle ve üst seviye gerçek zamanlı işletim sistemleriyle uyum