Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma

Bacaklarda uyuşma iğne batar gibi bir his ve karıncılanma yaşıyorsanız aslında sıradan bir ağrıdan fazlası olabilir. RealAge olarak bu hafta Huzursuz Bacak Sendromu ismi verilen rahatsızlığı inceledik.Ağrının hareket halindeyken azalması ve istirahat ile tekrar başlaması huzursuz bacak sendromunu romatizmal hastalıklardan ayıran en önemli özellik… “Huzursuz bacak sendromu”nun çok bilinen bir rahatsızlık olmadığı için romatizmal hastalıklarla karıştırılabildiğini bunun da hastalığın teşhisini geciktirdiğini belirten Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Akbostancı “ağrının hareket halindeyken azalması ve istirahat ile tekrar başlaması huzursuz bacak sendromunu romatizmal hastalıklardan ayıran en önemli özellik” diye açıklıyor.Prof. Dr. Cenk Akbostancı bacakta diz ile ayak arasındaki bölgede “huzursuzluk” hissiyle kendini gösteren “huzursuz bacak sendromu”nun her 100 kişiden 5’inde görüldüğünü söyledi. Akbostancı kadınlarda daha sık rastlanan huzursuz bacak sendromunun 18-20’li yaşlarda filizlendiğini daha çok 35-45 yaş arasında kendini gösterdiğini 60’lı yaşlarda ise en üst düzeye çıktığını özellikle belirtiyor.

Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığında demir eksikliği anemisinde (kansızlıkta) bazı sinir hastalıklarında (periferik nöropati) bazı kanser türlerinde huzursuz bacak sendromuna ait belirtiler görülür.

1- Yattıktan sonra bacaklarda ortaya çıkan gerginlik uyuşma batma yanma iğnelenme gibi belirtiler.
2- Hastalarda bu belirtileri gidermek için yatarken daime bacaklarını hareket ettirme gereksinimi vardır.
3- Hastalar yukarıdaki belirtilerden kurtulmak için daima kalkıp yürüme ihtiyacı duyarlar ve hastalarda uyku bozukluğu oluşur.