Kozalak deyip geçmeyin

Kozalak deyip geçmeyinKozalak deyip geçmeyin

Kozalak deyip geçmeyin

Karaçam kozalakları, cilt ve deri hastalıklarına, nefes darlığına, öksürük ve romatizmaya iyi geliyor.

BEYŞEHİR-Doğada yaygın olarak bulunan şifa deposu karaçam kozalakları, cilt ve deri hastalıklarına, nefes darlığına, öksürük ve romatizmaya iyi geliyor.
Kozalaklar, uygun bir şekilde kullanılırsa hem şifa hem de ekonomik bir kazanç sağlıyor. Karaçam kozalaklarının yağı, romatizma, siyatik, nefes borusu iltihapları, öksürük, akciğer hastalıkları ve böbrek iltihaplarına iyi geliyor.

Uzmanlara göre, soba yakmak için kullanılan çamın yağlısından gayet ince yongalar halinde yontulur. Bir kap içerisine konulan yağ, üzerine saf zeytinyağı ilave edilerek hafif ateşte çıraların rengi kızarıncaya kadar kaynatılır. Bu yağ ile göğüse masaj yapılırsa göğsü yumuşatır, bronşit ve nefes darlığını tedavi eder. Yağlandıktan sonra göğüs yünlü bir şeyle sarılmalı. Bademcik iltihabında çıra kaynatılır. Bir litre suyun içine bir avuç minik parçalara ayırılmış karaçam kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer kahve fincanı içilir.

CİLT HASTALIKLARINA BİRE BİR
Karaçam kozalaklarının süt ile kaynatılarak içildiğinde cilt hastalıklarına da şifa olduğunu belirten uzmanlar, “Karaçam tomurcuklan süt içinde kaynatılarak içilirse cilt hastalıklarına, nefes yolları nezlesine ve nefes darlığına mükemmel bir ilaç. Diş temizliğinde çam yakılır. Kömürünün tozu ile dişler ovulur. Çam katranı bazı dermatozlarda, sedef, kepekli egzama ve sivilcelerde kullanılır” bilgisini verdi.
Beyşehir’in değişik ormanlık alanlarında bolca bulunan karaçam kozalakları, köylüler tarafından da ısınmak için kullanılıyor. Sobada yakarak kış mevsiminin soğuklarından korunmak için tüketen köylü Ahmet Akkoç, “Kış mevsimine daha çok var. Ama şimdiden çam ağaçları dibine düşen kozalakları topluyoruz. Isı enerjisine dönüştürdüğümüz kozalaklar sayesinde ekonomik bir gelir de elde ediyoruz” dedi