KURUYEMİŞİN FAYDALARI

 

AY ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

Ay çekirdeği ; kolesterolü düşürmeye,kalp ve sinir hastalıklarını önlemeye ve damar sertliğini gidermeye yardımcı olur.Ayrıca zayıf kalmış çocukların günde 50 gr. Ay çekirdeği tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

 

 BADEMİN FAYDALARI

Beden ve zihin yorgunluğunu gidermek ,kalp krizini azaltmak ve hamilelerin sütünü artırmak için badem tavsiye edilmektedir.Ayrıca bademin göğüs hastalıklarını önlemeye yardımcı olmak gibi faydaları da bulunmaktadır.

 

BEYAZ LEBLEBİNİNFAYDALARI

Beyaz leblebi yok denecek kadar az yağ içermektedir.Tokluk hissi verdiğinden dolayı ,diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcı olur.Ayrıca mideyi rahatlatmak ve anne sütünü artırmak gibi özellikleriyle de sağlık için faydalıdır.

 

CEVİZİN FAYDALARI

Ceviz; beynin çalışmasını güçlendirmeye,çocukların okul performanslarını ve hatırlama yetilerini artırmaya , kemikleri ve dişleri güçlendirmeye , kansızlığı önlemeye , şeker hastalarında kalp hastalığı riskini düşürmeye yardımcı olur . Ayrıca yapılan araştırmalar , düzenli ceviz yiyen kişilerde koroner damar hastalıklarına yakalanma riskinin önemli oranda azaldığını göstermektedir .

 

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

Kabak çekirdeği böbrekleri güçlendirmeye ve idrar yollarında oluşan hastalıkları gidermeye yardımcı olur . Öteyandan birçok prostat ilacının bileşiminde kabak çekirdeği bulunmaktadır.

 

KURU KAYISININ FAYDALARI

Kuru kayısı A,B,C vitaminleri,protein,şeker ve madensel tuzlar içeren bir meyvedir. Stresi azaltmaya , kemiklerin düzgün ve sağlam olmasını sağlamaya , ciltteki pürüzleri gidermeye, kansere karşı koruyucu bir etki sağlamaya ve ruhsal yorgunluğu azaltmaya destek olur . Bu faydalarının yanı sıra saf karbonhidrat içerdiğinden hazır enerji kaynağıdır .

 

KURU ÜZÜMÜN FAYDALARI

Üzüm ürünlerinde bulunan demir, kalsiyum ve potasyum kansızlığı, halsizliği,zayıflığı önler. Enerji , protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca fosfat, kalsiyum ,demir,fosforik asit,organik asitler,formik asit minerallerini içerir .Diş çürümelerini engellemek , kan yapmak gibi yararlarıda bulunmaktadır .

 

KURU İNCİRİN FAYDALARI

Kuru incirin kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek , hamilelerde ve çocuklarda kemik gelişimini sağlamak ,yaşlılarda kemik erimesini gidermek , şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesini önlemek gibi faydaları olduğu bilinmektedir.

 

LEBLEBİNİN FAYDALARI

Leblebi yok denecek kadar az yağ içermektedir. Ayrıca anne sütünü artırmaya , mideyi rahatlatmaya ve tokluk hissi vermeye yardımcı olur.

 

TUZLU FISTIĞIN FAYDALARI

Tuzlu fıstık zihinsel ve bedensel yorgunluğu almaya , böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletmeye , göğsü yumuşatmaya yardımcı olur.Ancak tuzlu fıstık  ; portakal , elma , armut gibi meynelerle tüketilmemelidir.

 

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antep fıstığı kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye ,koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya ,kan şekerinin yükselmesini önlemeye , göğsü yumuşatmaya ve öksürüğün geçmesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca günde 10-12 adet yenilen iç antep fıstığı , vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir . 100 gr. Antep fıstığı ise vücudun günlük protein, vitamin ,B1 ve fosfor ihtiyacının %35’ini karşılayabilmektedir.

YER FISTIĞININ FAYDALARI

Yer fıstığının içinde bulunan B1 vitamini ; kan şekerinin yakılması ,kalp sağlığının korunması ve öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli olan bir vitamindir . Yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu gibi  alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltabilmektedir . İçerdiği B3 vitamini ise kolesterolü düşürmeye , dolaşımı artırmaya ve zihni açmaya yardımcı olur .

 

FINDIĞIN FAYDALARI

Omege 3 kaynağı olarak kalp ve damar dostu bir besindir. İçinde bulunan Omega 3 ; damar sertliğini önlemeye ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur . Şeker hastalarında ise kalp hastalığı riskini azaltır .E vitamini bakımından zengin olması nedeniyle antioksidan ve yaşlılık engelleyici bir gıdadır .Ayrıca E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller ; kalp ,damar ,beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler ,yaraların iyileşmesine yardımcı olur . Fındıkta bulunan B5 vitamini ise stres giderici özelliği olan bir vitamindir. Fındık , gebelikte mutlaka yenilmesi gereken B9 vitamini içerir .B9 vitamini damar sertliği yapıcı maddeyi azalttığı gibi kalp krizi , felç ve bunama riskini de azaltır .